برگزاری اولین کارگاه "آشنایی کتابداران با آلتمتریکس و کاربردهای آن در کتابخانه"

برگزاری اولین کارگاه "آشنایی کتابداران با آلتمتریکس و کاربردهای آن در کتابخانه" در کتابخانه و مرکز اسناد علمی واحد علوم و تحقیقات

۲۷ مهر ۱۳۹۶ | ۱۰:۰۶ کد : ۸۶۰۹ اطلاعیه ها
تعداد بازدید:۲۱۱۷
برگزاری اولین کارگاه "آشنایی کتابداران با آلتمتریکس و کاربردهای آن در کتابخانه" در کتابخانه و مرکز اسناد علمی واحد علوم و تحقیقات

چهارشنبه ۲۶ مهرماه ۱۳۹۶، اولین دوره "آشنایی کتابداران با آلتمتریکس و کاربردهای آن در کتابخانه" در کتابخانه و مرکز اسناد علمی واحد علوم و تحقیقات با حضور کتابداران این کتابخانه با موفقیت برگزار شد.
ایده آلتمتریکس اولین بار در سال ۲۰۱۰ توسط پریم و همکاران، به‌عنوان روشی نوین، غیر سنتی و تکمیل کننده روش‌های سنتی ارزیابی پژوهش در سنجش میزان تاثیر آثار علمی در محیط وب اجتماعی مطرح شد. آلتمتریکس بر پایه فناوری‌های وب ۰, ۲ ایجاد شده و باعث می‌شود کتابداران نقش خود را به عنوان یک همکار، رابط و حامی میان کاربران، اساتید، محققین و سازمان در کتابخانه ایفا کنند. کتابداران با آگاهی از ابزارهای آلتمتریکس می‌توانند محققان را از منابع موجود و مرتبط با موضوع کاری خود آگاه کنند و آنان را در جهت انتخاب آگاهانه منابع یاری رسانند.
سرکار خانم دوخانی مدرس این دوره با اشاره به ضرورت پیاده سازی و به کارگیری آلتمتریکس در کتابخانه‌ها و مراکز پژوهشی، آموزشی، در این کارگاه ابتدا به بحث پیرامون تعریف شبکه‌های اجتماعی و مزایای آن پرداختند و در ادامه انواع شبکه‌های مجازی و کاربرد آنها را در کتابخانه مورد بررسی قرار دادند. در بخش دوم کارگاه به بحث پیرامون آلتمتریکس و ابزارها، مزایا و کاربرد آن در کتابخانه پرداخته شد. در پایان کارگاه" سامانه مدیریت اطلاعات تحقیقاتی کتابخانه علوم و تحقیقات تهران" که توسط مدرس کارگاه ایجاد شده و مجهز به دکمه آلتمتریکس می باشد به شرکت کنندگان معرفی شد.

کلید واژه ها: کارگاهآلتمتریکسکتابدارانaltmetric


( ۲ )